Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Bernard Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Timeless comfort meets enduring craftsmanship with the Bernard power reclining loveseat. Designed with traditional roll arms and classic tailoring, each piece offers modern comfort through power recline, headrest, and lumbar support. The center console features a storage space, cupholders, USB-A and USB-C charging ports, and a wireless charging pad. Experience true relaxation with Zero Gravity recline that reduces the forces of gravity on your body, improving circulation and relieving pressure from your spine. Available in your choice of leather and featuring a nailhead trim, the Bernard loveseat blends heritage style with today’s technology for a seat that feels like home.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Bernard |
|---|---|
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Standard Nailhead Trim | Antique Bronze (Z) |
| Carton Volume | 61.790 |
| Carton Weight | 288.000 lb |
| Product Weight | 288 lb |
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 73 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Bernard |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.