Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Bryant Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bryant offers modern, clean lines that are contrasted by its softly padded arms and boxed seat cushions. The arms and seat cushions are detailed with single-needle top stitching, while the bold block legs add a solid finish to this design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bryant |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 box feather (17H x 17W)2 box feather (18H x 18W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 41.56 |
| Carton Weight | 135 lb |
| Product Weight | 135 lb |
| Carton Volume | 41.560 |
| Carton Weight | 135.000 lb |
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 63 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bryant |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.