Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Dawson Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The ultimate in en-vogue versatility, Dawson brings modern comfort that is adaptable to any space. This loveseat comes in an on-trend tight seat design, with welt-trimmed, bullnose back cushions to seamlessly blend decadent comfort and on-trend flair. Luxury relaxation meets fashionable detailing with ultra plush track arms adorned with a welt trim, and accent pillows in your choice of fabric. Melt into sophisticated style with Dawson.
Product Details
| Collection | Dawson |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 46.41 |
| Carton Weight | 164 lb |
| Product Weight | 164 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 67 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.