Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Keep everything you need for a relaxing night in close at hand with the Easton loveseat with console, power headrests and lumbar. Designed for your convenience, this deep blue leather loveseat has a center storage console with cup holders and plenty of space to keep remotes close by. Customize your comfort with a power button that independently adjusts the recline, headrest and lumbar support for each seat. Outfitted with contoured, high-density foam seat cushions and Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system, this loveseat is built to stay comfortable and supportive for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Easton |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and 2-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 072-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 44.948 |
| Carton Weight | 326.000 lb |
| Product Weight | 326 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 326 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 73 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Easton |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.