Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Finley Leather Power Inclining Loveseat
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining loveseat. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary loveseat but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. With generous relaxation space, this frame sits on sleek, walnut, square-tapered legs and is expertly tailored in fine leather.
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power and Included USB Charging Port(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 46.571 |
| Carton Weight | 216.000 lb |
| Product Weight | 216 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 61 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.