Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Grant Ivory Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Settle in for a comfortable sit with the Grant leather power reclining loveseat. Plush back cushions, contoured seats and footrests with ample padding provide support that lasts. This loveseat is built with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ system, offering a mix of flexibility and durability. Easy-to-access power controls on both sides of the loveseat allow users to independently adjust the recline and headrest, while a built-in USB port allows you to conveniently charge devices. Premium ivory white leather enhances the elegant look of the loveseat, which includes beautiful tufting on the back cushions and distinctive sloped arms.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Grant |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), 2-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-11 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 46.896 |
| Carton Weight | 288.000 lb |
| Product Weight | 288 lb |
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Grant |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.