Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Hercules Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Living up to its name, Hercules is strong and reliable. Its heavy-duty reclining mechanism is rated for 350 pounds, and the frame is built to stand the test of time. Hercules has generous padding all around its large-scale frame including the high-back seat, which provides additional comfort. The traditional round arms, gathered stitching, and fully padded footrest will have you relaxing in ultimate luxury. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Hercules |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 127.000 lb |
| Product Weight | 127 lb |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 41 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Hercules |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.