Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Jewel Fabric Loveseat
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Designed to anchor the room with quiet confidence, the Jewel loveseat pairs sculptural curves with inviting comfort. Plush seating and thoughtful proportions create an indulgent experience, while clean tailoring offers a new level of sophistication. Wrapped in your choice of upholstery, this sofa is ready to be the center of attention.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jewel |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 44.350 |
| Carton Weight | 105.000 lb |
| Dimensions | 36 × 65 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Jewel |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.