Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Lottie Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
For those looking for a bit more elegance in everyday life, there’s the Lottie loveseat. Designed to make a statement from all sides, the Lottie loveseat is the new eye-catching centerpiece for your living room. With a softly sloping silhouette, deep track arms to cradle you and a traditional skirt, this loveseat brings luxury to any space. Meet the new centerpiece to your living room and your life, the Lottie loveseat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Product Weight | 152 lb |
| Carton Volume | 42.290 |
| Carton Weight | 152.000 lb |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 62 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Lottie |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.