Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Reax together in seating built for two with the Mason Power Reclining Loveseat with Console. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Adjust the recline with a convenient power control accessible on both arms. Pad-over armrests provide generous forearm support, while high-divide back cushions take pressure off your head, neck and shoulders. Additional tufting takes pressure off your lower back. Our patented DualFlex Spring System™ bolsters the frame and ensures firmness and flexibility every time you sit, making Mason ideal for active and energetic families. Easy-to-clean fabric—available in over 250 style options—will hold up in busy living spaces.
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 63.30 |
| Carton Weight | 259 lb |
| Product Weight | 259 lb |
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.