Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Mustang Rust Leather Power Loveseat with Console with Power Headrest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Infuse your living space with a touch of Western charm with the Mustang power reclining loveseat with power headrests. Inspired by the rugged elegance of cowboy boot designs, this loveseat features intricately stitched details along the arms that enhances its distinctive character. With power reclining and headrest support that adjusts independently, you can customize your relaxation experience. The center console provides a spot for setting drinks and remotes, books, and more. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system ensures enduring support and durability. Upholstered in rich, rust brown premium leather, this loveseat brings both style and comfort to your home, creating a warm and inviting atmosphere.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Mustang |
|---|---|
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 729-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 51.870 |
| Carton Weight | 285.000 lb |
| Product Weight | 285 lb |
| Weight | 285 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 73 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Mustang |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.