Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Oliver Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The art of lounging gets elevated with the Oliver loveseat, designed for those who cherish comfort without compromising on style. With wide track arms that cascade down onto black recessed legs and a clean-lined silhouette, Oliver seamlessly blends a timeless transitional aesthetic with a casual and inviting feel. Two accent pillows in your choice of fabric complete the look, making Oliver your ideal relaxation zone.
Product Details
| Collection | Oliver |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 41.08 |
| Carton Weight | 119 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 65 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Oliver |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.