Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Rio Leather Power Reclining Loveseat
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get ready for an evening of relaxation with the Rio Power Reclining Loveseat, available in our premium leather upholstery. Two people sitting side-by-side each can adjust the recline using a power control in either of the arms, dialing in their perfect level of comfort. You won’t have to worry about keeping devices powered up with USB charging ports built into the controls. Plush divided back cushions keep your neck, back and lower lumbar supported, while inset padded arms take pressure off your forearms and help you unwind. With our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come. Outfit this loveseat in one of 50 options of our premium leather, which is highly cleanable and durable.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 47.700 |
| Carton Weight | 204.000 lb |
| Product Weight | 204 lb |
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.