Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Salem Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Salem collection offers a unique perspective on classic design. Its unique arm with optional nail head trim, pyramid leg, and plush seat and back create a look that is simply amazing. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman in your choice of either fabric or leather. Customize away!
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 64″ (162.6 cm) 64INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 49″ (124.5 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 2.75”x3.75”x3.75” wood pyramid, screw-in, dark brown |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.