Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Sawyer Grey Leather Power Reclining Loveseat w/ Pwr Headrests, Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Transform your living space with the Sawyer power reclining loveseat with power headrests and lumbar, a perfect blend of comfort and style. This stunning design features high-quality, gray top grain leather upholstery with unique cross-stitching and a distinct arm silhouette, adding a sophisticated touch to any room. Customize your comfort with power recline, headrests and lumbar support at the touch of a button and experience Zero Gravity reclining, relieving pressure from your joints. Designed for durability and longevity, this loveseat includes Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™, providing unmatched seat comfort and durability that you can count on.
Product Details
| Collection | Sawyer |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, 2-Cushion, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 39.096 |
| Carton Weight | 249.000 lb |
| Product Weight | 249 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 64 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sawyer |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.