Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
6200-31 Collegedale Recliner
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Our Collegedale collection will lend a retro feel to your living area. This silhouette is small enough to fit almost any family room, yet large enough to accommodate your guests. With its clean lines, matching welt, and high tapered legs, you will certainly enjoy its sophisticated profile. Available as a sofa, loveseat, chair, ottoman, push back reclining chair, floating ottoman chaise, and sectional.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 19″ (48.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | SoHo Living |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 2.75”x6” wood taper, screw-in |
| Mechanism | Manual press back. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
| Dimensions | 34 × 32 × 42 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Soho Living |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.