Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
1310-31 Addie Push Back Recliner
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
If you want the comfort of a recliner but a classic tailored look, Addie is just what you need. This simple traditional silhouette features a semi-attached back, petite rolled arm, and beautiful turned leg. Available in solids, prints, stripes, and plaids so you can find a look that works for you!
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Webbing with sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Front-2.25” x 1.5” x 5.7” turned wood, screw-in; Back-2.67” x 1.5” x 2.64” wood taper, screw-in |
| Mech | Manual push back recliner |
| Optional upgrades | Power Mech, Battery Pack |
| Dimensions | 39 × 35 × 41 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Motion |
| Collection | Addie |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.