Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Arlo Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make it easy to unwind after a long day with the Arlo Rocking Recliner with Power Headrests. Enjoy the recliner’s gentle back and forth motion while in a sitting position whether you are soothing your little one or just need a relaxing moment for yourself. When you’re ready to lean back, use the power control in the arm to independently adjust the recline and headrest to dial in the right level of comfort to suit your mood. You won’t need to get up to charge your phone, thanks to a convenient USB charging port built into the power control. Pull-tufted, triple-divide back cushions support your head, neck and lower back, while rounded pad-over track arms cradle your forearms. Bolstered by our DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, this recliner’s contoured seat with chaise pad takes the pressure off your legs. All of these comfort features are enhanced by the luxurious look of our premium leather and leather match options—available in more than 50 easy-to-maintain options.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 164.000 lb |
| Product Weight | 164 lb |
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.