Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Arlo Leather Recliner
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Keep comfort simple and stylish with the easy-to-adjust Arlo Recliner, available in our premium leather upholstery. Using a handle in the arm, it’s simple to adjust the recline and get into the relaxation zone. Other features designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and provide support to your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms have a refined look and reduce pressure on your forearms. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, a contoured seat with chaise pad gives you comfy place to kick back and unwind. Create a look that elevates your home décor by choosing from more than 50 leather or leather match options.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 150.000 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.