Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Belle Fabric Power Rocking Recliner
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Belle’s contoured seating provides body-hugging, ultra comfort for everyday use. A fully padded footrest and divided back cushions add to Belle’s luxury and appeal, and its sloped arms accentuate its sleek and modern design. Enjoy rocking back and forth or reclining from an upright to a fully reclined position. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly for custom relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Belle |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.845 |
| Carton Weight | 136.000 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Detail Color | null |
| Style | Traditional |
| Collection | Belle |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.