Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Carolynne Push Back Recliner
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create an atmosphere of casual ambiance with the Carolynne reclining chair. Its slightly rugged charm works well with any decor. This shapely silhouette sports a brass nail trim, pub back, and wooden block leg. Make sure you check out Leonard if you’re interested in seeing it in all leather.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Status | Best Seller |
| Back | Webbing, sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 3.5”x4”” wood taper (front), 3”x4” wood taper (back), screw-in |
| Trim | Brass nails |
| Mech | Push back recliner |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.