Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Catalina Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power rocking recliner with power headrest. Easily unwind with its gentle rocking motion and adjust the recline and headrest with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 22.845 |
| Carton Weight | 131.000 lb |
| Product Weight | 117 lb |
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Catalina |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.