Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Classic Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Classic Gliding recliner gives the Flexsteel innovative treatment. For those who appreciate a traditional flair, this recliner has a smooth manual gliding recline, plus our reinforced DualFlex Spring System for unparalleled durable relaxation. Upholstered in a high-performance fabric crafted to stand up to everyday wear, and with a sleek wooden handle control, this recliner brings style to last a lifetime.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Classic |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 410-70 |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 21.290 |
| Carton Weight | 148.000 lb |
| Product Weight | 148 lb |
| Material | Fabric |
| Carton Volume | 27.344 |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Classic |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.