Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Classic Nocturne Fabric Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar: all the power you need in a classic package. This small-sized option provides ample space to kick back in cloud-soft comfort with an innovative recline system. This recliner is the relaxation of the future, complete with USB-A and USB-C charging ports conveniently in the recline control to keep all your devices powered up and within reach. Relaxation of the future, this Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar has everything you need for elevated relaxation.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Classic |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 410-40 |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 21.290 |
| Carton Weight | 165.000 lb |
| Product Weight | 165 lb |
| Material | Fabric |
| Carton Volume | 27.344 |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Classic |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.