Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Compact Shoreline Fabric Perfect Match Gliding Recliner
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Need something smaller to fit into any space? Meet the Compact Gliding Recliner. The petite scale makes this piece the perfect fit for even the most compact lifestyles. With the smoothest gliding recline controlled by a classic handle-activated system and the durability of our trademark DualFlex Spring System, this recliner is simplicity meets innovation. Everything you need, in a compact package. Your perfect match: The Compact Gliding Recliner.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Compact |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 410-80 |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 18.930 |
| Carton Weight | 141.000 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Material | Fabric |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Compact |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.