Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Digby Power Incliner
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Slim tapered arms and a tightly padded back make the Digby Incliner feel roomy even in smaller areas. This stationary looking motion piece adds a classic statement to your space with enhanced functionality of power incline with hidden leg support. Its exclamation-point arm is finished with a tall, tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 27.410 |
| Carton Weight | 127.000 lb |
| Product Weight | 127 lb |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Digby |
| Features | Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.