Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
1k00-31 Helen Push Back Recliner
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Furniture should stand the test of time. That’s why classic construction and quality materials is paramount to our Helen chair. This transitionally styled high leg recliner features a pub back, tapered wooden legs, and an optional antique bass nailhead trim. We offer an optional power upgrade. Like the look, but prefer leather? Take a look at Kora!
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Webbing, sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 1.5”x1.5×6.5” wood taper (front), 1.5”x2”x3.75” wood taper (back), screw-in |
| Mech | Push back recliner |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.