Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
410-31r Martha Push Back Recliner
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Martha is England’s interpretation of a classic silhouette. This push-back recliner illustrates traditional Queen Anne style with its cabriole leg, rolled arm, and wing back; however, in one swift motion it becomes a comfortable recliner. Its elegance and grace will enhance your home not only with style and beauty, but also with comfort. The Martha chair is the perfect companion for most of our traditional styles . Available with an optional power mechanism upgrade.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 3.5”x10” turned wood (front), 2.5”x6.25” wood taper (back), screw-in |
| Mech | Push back recliner |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
| Dimensions | 36 × 34 × 43 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Motion |
| Collection | Martha |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.