Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
210-70r Marybeth Swivel Gliding Recliner With Handle
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
England’s Marybeth motion chair allows you to enjoy the comfort of a recliner without sacrificing a lot of space. This petite recliner features a bustle back accented with small wings, a tight seat, and rolled step arms to create a casual, comfortable appearance that works well with any decor. Recliner mechanism choices include: rocker recliner, minimum proximity recliner, swivel glider recliner, and power lift recliner.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Rocker | Yes |
| Rocking | Yes |
| Power | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 33″ (83.8 cm) 33INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Reclining, Rocking |
| Back | Webbing and sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame |
| Mech | Rocker recliner |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.