Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The generous padding and heavy-thread stitching detail of the Oscar power recliner with power headrest instantly grabs your attention and welcomes you to take a seat. Nailhead trim traces the edges of the arm fronts to highlight the welcoming silhouette, while an extended footrest provides additional leg rest space for taller users. Customize your sit with power recline and headrest that can be adjusted at the touch of a button. Outfitted in a dark, molasses brown fabric, this recliner brings a leather look to your room with the softness and comfort of fabric.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Oscar |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Heavy-Duty Mechanism, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 629-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 22.765 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 38 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Oscar |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.