Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Penn Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Combine beauty and effortless motion with the Penn Power Rocking Recliner with Power Headrest & Lumbar. When sitting upright, enjoy fluid back and forth rocking. Seamlessly transition from upright to reclined with the power control. For custom comfort, adjust the headrest and lumbar support independently for your individual needs. A USB port, with zero-draw technology, allows you to charge your devices with ease. Crafted with our patented DualFlex Spring System™ Penn provides flexibility and firmness for years to come. Choose from hundreds of fabric options to create a unique look to suit any style.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Penn |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Penn |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.