Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Plush Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative recline system. Crafted from our most durable DualFlex Spring System, this recliner will bring cozy comfort to the family for generations. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Gliding Recliner has everything you need for ample, elevated relaxation.
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 410-70 |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 30.301 |
| Carton Weight | 143.000 lb |
| Product Weight | 143 lb |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Plush |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.