Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Reclining Lift Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
EZ7G055
Category: Recliners
Tags: Brown, Customizable, England Furniture, Motion, Power, Recliners, Reclining
Description
Relaxation is guaranteed with the EZ7G lift chair. Its channeled back, contoured arm, and pad over chaise will wrap you in comfort for hours on end. And it will help you stand at the touch of a button.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 45″ (114.3 cm) 45INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining, Lift |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Sinuous wire, attached, removable, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Lift chair, power standard |
| Optional upgrades | Battery pack |
Additional information
| Dimensions | 41 × 35 × 45 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Collection | EZ Motion |
| Features | Power |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.