Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Refined Leather Swivel Gliding Recliner
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A more elevated recline experience, in 360 degrees. Refined is a medium-sized option that provides ample space to kick back in cloud-soft comfort, with an innovative recline system and full 360 degree swivel. Relaxation of the future, complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Refined Swivel Gliding Recliner has everything you need for elevated relaxation.
Features
| Cupholders | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Refined |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 165.000 lb |
| Product Weight | 176 lb |
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 39 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Refined |
| Features | Cupholders, Leather, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.