Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Indulge in all the comfort of a powered recliner with Rio Power Recliner with Power Headrest. As you settle in for a relaxing evening, enjoy divided back cushions that keep your neck, back and lower lumbar supported. When you’re ready to lay back and unwind, you can independently adjust the headrest and recline using a convenient power control in the arm. There’s also a built-in USB charging port in the power control, so you don’t have to worry about your devices dying. No matter how long you sit, inset padded armrests will keep your forearms comfy. Durability is guaranteed with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility and ensures that your recliner will stay supportive for years to come.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 145.000 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.