Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Rio Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your well-being with the ergonomic Rio Power Recliner. Using a power control conveniently placed in the arm, you can easily transition from sitting to reclining for maximum relation. A USB charging port in the control allows you to keep devices powered up and ready to for use. With our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers firmness and flexibility as you sit, you can be sure that the recliner will stay supportive for years to come. Additional comfort-enhancing features include plush divided back cushions that keep your neck, back and lower lumbar feeling good, and inset padded arms that take pressure off your forearms for long periods of sitting. Choose from over 250 options, including our cleanable, durable high-performance fabrics, to outfit a recliner that suits your style.
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 116 lb |
| Product Weight | 116 lb |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.