Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Swivel Gliding Recliner
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create the perfect place to relax in your home with our EZ5W recliner. Stuffed to the max for utmost comfort, this chair features a padded arm, back, seat, and chaise. Choose your fabric or leather, then sit back and relax! This recliner is available with minimum proximity, rocking, and swivel gliding mechanisms.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 38″ (96.5 cm) 38INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Webbing and sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Swivel glider recliner |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.