Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Flex Gray Fabric Pair of Standard Arms
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Designed for a lifetime of flexibility, the Flex track arm is the perfect piece to be combined with other Flex modular seating when it’s time to expand or change up your style. Sold as a pair of arms, the five inch width provides a modest space for resting your arm while providing a modest profile. And adding them to your existing Flex seats is a breeze with a patented J-bracket “no-tool” method that takes seconds to assemble.
Product Details
| Collection | Flex |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 313-01, 313-02, and 313-40 |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 5.94 |
| Carton Weight | 50 lb |
| Product Weight | 50 lb |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 5 × 25 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Flex |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.