Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Ez3600h-sect Ez3600h Sectional
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
You will never want to leave this spacious yet cozy motion sectional! The EZ3600 features a pad over chaise to fully support you from seat to feet for utmost comfort. Not only that, but the pillow top arm is extremely plush. Available with an optional power mech upgrade and a articulating headrest with lumbar.
Product Details
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
|---|---|
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Webbing, attached, block foam with poly fiber cap, zipper access, removable |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Glide, integral part of frame |
| Mech | Recliner |
| Optional upgrade | power mech, battery back |
| Dimensions | 42 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | EZ Motion |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.