Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Lakewood Fabric Twin Sleeper
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Category: Sleeper Sofas
Tags: Flexsteel, Gray, Sleeper Sofas
Description
Lakewood’s slim frame and tapered arms add contemporary coziness to any family room. Plush cushioning, flared arms, and a convenient sleeper mechanism ensure you and your guests a good night’s sleep.
Product Details
| Collection | Lakewood |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, 1-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 40.10 |
| Carton Weight | 137 lb |
| Product Weight | 137 lb |
Additional information
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 57 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Lakewood |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.