Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Aggie Fabric Sofa
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring simplicity and comfort home for the whole family. The Aggie sofa is the new centerpiece to your living room, with clean sloping lines forming a timelessly elegant silhouette. The to-the-floor frames give the illusion that this chair is floating weightlessly off the ground. Make it your own with your choice of fabric, including high-performance and sustainable options. The Aggie chair blends simplicity and elegance for a true heirloom piece to last for generations. Classic style, innovative comfort, all in a timeless design. It’s all possible with the Aggie sofa.
Product Details
| Collection | Aggie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 49.28 |
| Carton Weight | 119 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 78 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Aggie |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.