Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Find the perfect position for relaxation with the Arlo Power Reclining Sofa with Power Headrests, available in premium leather upholstery. Keep comfy using the power control in either arm, which independently adjusts the recline and headrests. Built-in USB charging ports in the power controls mean you don’t have to worry about your phone dying as you stream content. Great for gaming or movie marathons, the sofa features pull-tufted, triple-divide back cushions that cradle your head, neck and lower back, and rounded pad-over track arms that support your forearms. Contoured seats with chaise pads take pressure off your legs. It’s an experience built to last with our patented DualFlex Spring System™, which offers a just-right mix of flexibility and firmness as you sit. Choose from more than 50 leather or leather match upholstery options.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 78.200 |
| Carton Weight | 294.000 lb |
| Product Weight | 294 lb |
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.