Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Mia Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add some mid-century modern chic to your living spaces with the Mia sofa. Rounded corners, sloped flare arms and tapered legs provide a classic retro feel, while soft lines and wide, plush boxed seat cushions invite you and your guests to unwind in total comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Mia |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 40.23 |
| Carton Weight | 154 lb |
| Product Weight | 154 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 40.230 |
| Carton Weight | 154.000 lb |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 88 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Mia |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.