Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Randall Fabric Three-Cushion Sofa
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Randall delivers a classic, relaxed design. Large rounded armrests, roomy box seat cushions and a soft pillow back will make it hard to give this seat up. Square tapered legs are casual and stylish, making this sofa a great fit for quiet reading in the den or game day in the family room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Randall |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 69.32 |
| Carton Weight | 173 lb |
| Product Weight | 173 lb |
| Carton Volume | 69.320 |
| Carton Weight | 173.000 lb |
| Weight | 173 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Randall |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.