Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Strait Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Envelope yourself in the generous and weightless comfort of the Strait Power Sofa with Power Headrests. Dual power allows you and your family to adjust the recline and headrests independently, for the ideal sit. The zero-gravity feature ensures an even distribution of weight, to limit the strain on your body. Built to accommodate a wide range of body types, the high back provides ample space to relax. While rich details like biscuit tufting and padded arms provide decorative flair. A USB port, with zero-draw technology, gives you peace of mind while charging devices. Built with our patented Blue Steel Spring, Strait ensures flexibility and support for years to come. With heavy thread stitching and a variety of durable leather options, Strait provides endless comfort that matches any style.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Strait |
|---|---|
| Features | Power, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, Power Headrest(s), Heavy-Thread Stitching, and Tufting |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 71.75 |
| Carton Weight | 277 lb |
| Product Weight | 277 lb |
| Carton Volume | 71.750 |
| Carton Weight | 277.000 lb |
| Weight | 277 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.