Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Sariel 5-Drawer Chest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Constructed of select hardwood solids and quartered Oak veneer | Yes |
|---|---|
| Vertical reeds flanking horizontal veneer gives the case a unique breakup | Yes |
| Radiused outside corners and stepped out block feet add to the modern styling of the group | Yes |
| Combination of two metal finishes give you a one-of-a-kind custom designed hardware | Yes |
| Five drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawer has a felt-lined bottom, Bottom drawer has a Cedar veneer bottom, All other drawers have veneered bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Dimensions | 41.00″W X 21.50″D X 53.75″H |
| Weight | 246.92 lbs |
Additional information
| Weight | 246.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 41 × 53.75 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Sariel |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.