Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Sariel 3 Drawer Ns Stone Top
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
87168
Category: Nightstands
Tags: Brown, Designer Espresso, Nightstands, Power, Riverside Furniture
Description
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of select hardwood solids and quartered Oak veneer | Yes |
|---|---|
| Vertical reeds flanking horizontal veneer gives the case a unique breakup | Yes |
| Radiused outside corners and stepped out block feet add to the modern styling of the group | Yes |
| Combination of two metal finishes give you a one-of-a-kind custom designed hardware | Yes |
| Polished travertine stone top | Yes |
| Three drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Drawers have veneered bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Dual USB/USB-c power outlet mounted on the back | Yes |
| Dimensions | 29.00″W X 17.50″D X 28.25″H |
| Weight | 103.62 lbs |
Additional information
| Weight | 103.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 29 × 28.25 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Sariel |
| Features | Power |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.