Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Plymouth Gray Buffet
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Entertain in relaxed cottage style with everything you need to host dinner guests with this Plymouth buffet. A weathered graywash finish is accented by a medium brown top and gunmetal pulls, while paneled details and turned bun feet add to the cozy vintage character. This buffet features two cabinet spaces with adjustable shelves and a removable wine rack that can store up to 16 bottles. Pair that with six spacious drawers—complete with felt-lined top drawers and a removable silverware tray—and you have ample storage for serving pieces and other dining essentials. Each drawer features ball-bearing glides for smooth access and support for heavy dining ware.
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Features | Drawer(s) and Felt-Lined Drawer(s) |
| Type | Buffets |
| Carton Volume | 38.132 |
| Carton Weight | 236.000 lb |
| Product Weight | 236 lb |
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 64 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.