Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Collins Fabric Square Cocktail Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Clean lines, block legs and an ultra-comfy cushion will make you want to lounge a little longer on the Collins square cocktail ottoman. Offering a timeless, casual look, this oversized ottoman invites you to lean back, kick up your feet and get comfortable. Pair it with the Collins sectional for a perfectly coordinated look or use it as a standalone seating element. Offered in your choice of upholstery and finishes, this ottoman can be customized to suit your personal style.
Product Details
| Collection | Collins |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 12.60 |
| Carton Weight | 56 lb |
| Product Weight | 56 lb |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 33 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.