Experience our new Lafayette showroom — Now Open! Come Visit Us -->
Lloyd Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Discover the perfect blend of comfort and design sophistication with the Lloyd loveseat, where mid-century modern inspiration combines with timeless touches. The refined, picture-frame back lends an architectural look and optimal support, while the square tapered legs create an elevated allure. The luxurious t-shaped cushions provide ample seat space between track arms and provide lasting support with the Blue Steel Spring at the heart of each seat. Complete the look with two accent pillows that are customizable to your choice of fabric.
Product Details
| Collection | Lloyd |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 44.30 |
| Carton Weight | 107 lb |
| Product Weight | 107 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Lloyd |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.